BAZA WIEDZY
- Potrzeba automatyzacji
Regulacje wydane w 2013 roku przez Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS) miały znaczący wpływ na praktykę konserwacji w szpitalach w USA. Jako alternatywa dla procedur wyznaczanych przez producentów i częstotliwości konserwacji, pod pewnymi warunkami, szpitale mogą korzystać z własnych procedur i harmonogramów lub z usług zakontraktowanego usługodawcy. Dla krytycznych urządzeń, jednak nadal oczekuje się 100% terminowej realizacji działań prewencyjnych i czynności konserwacyjnych. Jednocześnie znaczna część specjalistów technicznych, którzy wykonują pracę, zgłaszają nadmierne obciążenie pracą, co jest w pewnym stopniu wspierane przez recenzowaną literaturę.
Zgodnie z dotychczasowymi standardami postępowania, utrzymywanie bieżącego spisu urządzeń wymagałoby podwojenia siły roboczej. Ponieważ nie jest prawdopodobne, aby stało się to w obecnym środowisku gospodarczym, należy znaleźć sposoby wspomagania personelu technicznego w wydajniejszej pracy.
- Korzyści z automatyzacji konserwacji
Skomputeryzowany system zarządzania konserwacją (CMMS) zapewnia bazę danych inwentaryzacji oraz automatyzuje planowanie i raportowanie działań konserwacyjnych. CMMS jest niezbędny do efektywnego działania, ustalania priorytetów harmonogramów konserwacji i próśb o konserwację naprawczą, ale nie może za bardzo pomóc w wykonywaniu codziennych prac kontrolnych i testowych.
W systemie, który zapewnia automatyzację na poziomie zadań, procedura konserwacji, lista kontrolna i raport serwisowy są realizowane elektronicznie, a następnie są integrowane. Zwiększa to produktywność, eliminując koszty ogólne związane z papierkową robotą: drukowanie instrukcji roboczych, wypełnianie w formularzach oraz wprowadzanie wyników ze zgłoszeń serwisowych do CMMS.
Automatyzacja zadań zapewnia spójność wykonanej pracy, ponieważ kieruje elektroniczna lista kontrolna wszystkich techników, aby wykonali dokładnie te same kroki, w tej samej kolejności. Ponieważ jest mniej zaufania w oparciu o pamięć i doświadczenie w zakresie zautomatyzowanych procedur można przydzielić młodszy personel techniczny. rutynowych zadań konserwacyjnych przy mniej bezpośrednim nadzorze, umożliwiając bardziej doświadczonym pracownikom skupienie się na większej ilości złożonych zadań i kierowania zespołem.
- Automatyka PM, ok. 1990 r.
W latach 90-tych opracowano system automatyzacji ukierunkowany na prewencyjną konserwację (PM) sprzętu medycznego. System opierał się na wczesnym programie CMMS, ale był wyjątkowy, ponieważ automatyzacja obejmowała wszystkie aspekty procesu konserwacji począwszy od zadań zarządczych, takich jak planowanie i raportowanie, aż do poziomu indywidualnego. Etapy inspekcji i testów, które zostały zdefiniowane w CMMS dla każdego urządzenia w inwentaryzacji były tworzone na podstawie marki i modelu.
Kluczowe dla powodzenia tego system utrzymania był komputer przenośny tzw. „medTester”, czyli tester urządzeń medycznych. Pobierając dane z CMMS, tester otrzymał listę zaplanowanego wyposażenia i odpowiadającej mu procedury konserwacji lub listy kontrolne, wystarczające do pokrycia kilka dni do tygodni pracy PM. Po załadowaniu informacji o sprzęcie i listach kontrolnych, tester szedł z technikiem na obchód PM w szpitalu. Kiedy urządzenie było zlokalizowane i kod kreskowy na sprzęcie został zeskanowany, tester automatycznie wybierał listę kontrolną przypisaną do numeru kontrolnego sprzętu. Technik przeglądał listę kontrolną krok po kroku, odpowiadając na podpowiedzi i wprowadzał dane na żądanie testera. Na żądanie PM, tester mógł uruchamiać zautomatyzowane sekwencje pomiarów testowych wydajności i testów bezpieczeństwa elektrycznego.
Po zakończeniu PM w testerze przechowywano dokumentację serwisową, następnie drukowano etykietę kontrolną w celu naklejenia na sprzęcie. Gdy całe wyposażenie było serwisowane według aktualnego harmonogramu, technik wracał z obchodu i podłączał tester do CMMS. Rekordy serwisowe przesłano z testera, co powodowało automatyczne zamknięcie przez CMMS otartych zlecenia pracy, aktualizowało historie usług i dodawało nowy sprzęt do istniejącego już wyposażenia odkryte podczas rund.
Z biegiem czasu różni dostawcy CMMS opracowali wsparcie dla testerów urządzeń medycznych w ich odpowiednie systemach, wraz z liniami oryginalnego CMMS który nosił nazwę „Sentinel”.
W latach 90-tych systemy konserwacji oparte na medTester stały się szeroko stosowane w szpitalach i niezależnych organizacji usługowych w USA. Chociaż korzystanie z medTester może tak nie być tak powszewchy jak kiedyś, infrastruktura do jego obsługi pozostaje częścią wielu systemów CMMS.
- Automatyzacja PM dzisiaj
Opracowano nowoczesny system automatyzacji PM, który jest kompatybilny z danymi reprezentującymi i protokołami oryginalnego testera urządzeń medycznych, i które są wspierane przez obecnie używany CMMS. Dzięki temu nowy system może współpracować z wieloma istniejącymi systemami CMMS i korzystać z niektórych kluczowych zalet starszej technologii, takich jak: automatyzacja na poziomie zadań z proceduralnymi listami kontrolnymi; automatyczny wybór procedury konserwacji po kodzie kreskowym; skan numeru kontrolnego; automatyczne uzupełnianie dokumentacji serwisowej równolegle z procedurą PM; oraz pełna automatyzacja zamykania zleceń i aktualizacji historii serwisowej w CMMS.
Ten nowy system „podobny do medTestera”. został opracowany przez firmę Datrend Systems Inc. i nazywany jest przez firmę Vision Pad Technology™ lub vPad. Na podstawie mobilnych urządzeniu komputerowym takich, jak jak tablet, vPad rozszerza możliwości oryginału medTester z różnymi opcjami dla interfejsu bezprzewodowego z CMMS, w tym możliwość dostępu do interfejsu z niektórymi CMMS bezpośrednio przez Internet.
Istniejące listy kontrolne medTester z CMMS można wykonać przez tablet lub nowe i bardziej rozbudowane procedury kontrolne w tym z instrukcja serwisowa fragmenty i wideo mogą być utworzone i wdrożone na tabletach przy użyciu zintegrowanego środowiska programistycznego (IDE). IDE procedury zapisane na tablecie może zostać uruchomiony przez medTester listy kontrolne utworzone w ramach CMMS. Opcjonalne oprogramowanie zabezpieczające na tablecie działa jak zamknięte drzwi, przez które użytkownicy muszą przejść, aby uzyskać dostęp do aplikacji i funkcji, zapobiegając nieautoryzowanych zmian w procedurach i zapisach serwisowych na tablecie. Oprócz automatycznej kontroli PM, vPad zawiera automatyzację testów który opiera się na systemie otwartym architekturę, która może się łączyć z dostarczonym sprzętem testowym przez różnych producentów.
Przez lata analizatory bezpieczeństwa elektrycznego stały się instrumentem „obowiązkowym” dla większości profesjonalistów w dziedzinie produkcji, serwisu i konserwacji elektrycznego sprzętu medycznego.
Większość producentów ma procedury konserwacji zapobiegawczej, które obejmują testy bezpieczeństwa elektrycznego zgodnie z normami międzynarodowymi, takimi jak IEC 60601, IEC62353, NFPA-99 i tak dalej. Na co dzień, inżynierowie terenowi i technicy pracujący dla producentów, firm usługowych i w oddziałach inżynierii biomedycznej w szpitalach wykonują testy bezpieczeństwa elektrycznego zgodnie z zaleceniami producentów lub na podstawie doświadczenia i własnych protokołów badań.
Przy tak dużym wykorzystaniu analizatorów bezpieczeństwa elektrycznego musimy zadać bardzo ważne pytanie:
Jak możesz upewnić się, że Twój ESA działa prawidłowo?
Większość użytkowników ESA co roku wysyła swoje analizatory do kalibracji. Odbierając urządzenia z powrotem ze świadectwem wzorcowania traktowanym jako „gwarancja”, że urządzenie wykonuje pomiary w zakresie limitów określonych przez producenta, w wyniku czego można go używać przez kolejne 12 miesięcy lub do dnia, gdy kalibracja jest ponownie wymagana.
Jest to typowa praktyka biznesowa, ale nie jest to dokładny sposób, w jaki należy rozumieć ten proces. W typowym procesie kalibracji możemy rozważyć następujące kwestie:
Coroczna kalibracja analizatora bezpieczeństwa elektrycznego polega na sprawdzeniu, czy w danym dniu (data kalibracji), urządzenie może wykonać pomiary w granicach określonych przez producenta. Jeśli się powiedzie, wydawane jest świadectwo kalibracji, w którym na ten dzień ESA jest zgodny ze specyfikacjami technicznymi producenta.
Od tego momentu producenci, firmy usługowe, inżynierowie biomedyczni w szpitalach mogą potwierdzić, że wszystkie testy przeprowadzone wcześniej przez ESA są ważne, ale nie ma gwarancji, że przyszłe testy będą ważne do zakończenia następnej kalibracji prze ESA.
Wyobraźmy sobie taką potencjalną sytuację:
Uszkodzony obwód wewnętrzny ESA do pomiaru upływu prądu. Pomiary upływu prądu pokazują „0 µAmp”. Jest to interpretowane przez ESA jako „Pozytywny wynik”, ponieważ „0 µAmp” jest niższe niż limity IEC.
Mamy tutaj wynik „Pozytywny” z wadliwym ESA!!!
Podczas następnej kalibracji urządzenie z pewnością ulegnie awarii i będzie wymagać naprawy.
Może to mieć poważne konsekwencje:
- Wszystkie testy wykonane przed kolejną kalibracją są teraz kwestionowane. Kiedy jednostka uległa awarii? Jak długo?
- Czy sprzęt testowany przy użyciu uszkodzonego ESA w tym okresie będzie zagrażał bezpieczeństwu pacjentów?
Jak możemy uniknąć ryzyka wykonania nieważnych lub błędnych testów z ESA?
Możliwym rozwiązaniem ograniczającym to ryzyko jest regularne przeprowadzanie weryfikacji ESA.
Analizatory bezpieczeństwa elektrycznego Datrend (vPad-Rugged 2 i vPad-ES 2), na rynku ESA mają unikalną funkcję, aby umożliwić użytkownikom sprawdzenie czy analizator wykonuje pomiary zgodnie ze specyfikacjami producenta.
Wiedząc, że test ESA obejmuje pomiary impedancji uziemienia ochronnego (w mΩ) dla elektrycznego sprzętu medycznego klasy I i prądu upływowego (w µAmp), Datrend vPad-Rugged 2 i vPad-ES 2 mają następujące punkty testowe wbudowane w urządzenie:
- Wartość odniesienia impedancji 1 Ω
- Odniesienie prądu upływu 100 µAmp
Podłączenie jest bardzo proste i bardzo mało czasu zajmuje podłączenie obwodów pomiarowych vPad-Rugged 2 lub vPad-ES 2 do punktów testowych i zweryfikowanie wyników.
W procesie kontroli jakości użytkownicy vPad-Rugged 2 / ES 2 firmy Datrend mogą z łatwością dodać weryfikację ESA codziennie, co tydzień, co miesiąc lub w odstępach czasu określonych przez organizację. Te wyniki weryfikacji można wykorzystać podczas audytu, aby udowodnić, że ESA jest regularnie weryfikowany i corocznie kalibrowany, aby upewnić się, że testy przeprowadzane między tymi weryfikacjami są ważne i dokładne.
Jest to środek ostrożności i z pewnością ma sens rozważenie go przy testach bezpieczeństwa elektrycznego, a jeśli wykryto problemy, może to zaoszczędzić znaczną ilość czasu i zasobów twojej firmy.
Do następnego razu bądź skuteczny i bezpieczny.